Залучення грантових коштів для соціально – економічного розвитку селища.

 

Одним з головних завдань місцевого самоврядування є забезпечення комплексного розв’язання проблем соціально-економічного розвитку населених пунктів. Безробіття і трудова міграція, занепад комунальної інфраструктури, різке зниження доходів населення, малодоступність до якісної освіти, охорони здоров’я і послуг соціального захисту, невирішеність земельних питань, і загалом низький рівень надання послуг громадянам, створює системне поле проблем. Місцеві ради неспроможні самотужки вирішувати більшість з цих проблем. Найчастіша причина – відсутність коштів.

Великобичківська селищна рада уже впродовж кількох останніх років намагається не лише запровадити системний підхід до вирішення проблем, які накопичилися у комунальній, бюджетній та соціальній сферах, але й залучити до активної співпраці підприємців і громадськість Великого Бичкова, знаходити не бюджетні джерела фінансування проектів розвитку селища.

Щороку селищна рада розробляє та затверджує Програму економічного і соціально-культурного розвитку селища, головною метою якої є підвищення якості життя мешканців шляхом економічного зростання та залучення внутрішніх і зовнішніх інвестицій. Основним пріоритетом економічного та соціального розвитку селища є посилення інвестиційної привабливості селища шляхом реалізації інвестиційних проектів.

В селищному бюджеті розвитку щороку передбачаються кошти для співфінансування заходів транскордонних проектів програм прикордонного співробітництва.

Пріоритети розвитку селища у сфері освіти, культури, екології, туризму та соціального захисту населення, передбачають проведення реконструкцій будівель дитячих садочків, закладів культури, відкриття соціального закладу для одиноких та пристарілих громадян. Звичайно, за рахунок коштів місцевого бюджету, ці плани неможливо реалізувати в повній мірі. Саме тому ми шукаємо шляхи налагодження  співпраці з транскордонними партнерами, а саме громадськими організаціями та органами місцевого самоврядування для підготовки та реалізації спільних соціальних проектів у сферах охорони навколишнього середовища, соціального захисту населення, освіти, культури та туризму.

За період 2010- 2013 рр. залучено грантових коштів в сумі 5000000 грн.

За ініціативою селищної ради в рамках проекту Програми розвитку ПРООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду» у 2009 році була створена Великобичківська селищна громадська організація «Зірочка». Головною метою діяльності даної організації є сприяння економічно-соціальному розвитку селища шляхом залучення інвестицій.

У 2010 році вперше було впроваджено в рамках вищезгаданої програми мікро – проект «Реконструкція вуличного освітлення сел. Великий Бичків», в результаті якого покращено якість послуг енергопостачання. Одним з найвагоміших проектів для селищної ради та громадської організації став проект  «Транскордонне партнерство задля сталого розвитку громади», в якому ми виборолили конкурс, оголошений в рамках даного проекту, на право бути пілотною громадою Рахівського району з правом участі у всіх заходах проекту включно зі створенням та організацією діяльності Громадського ресурсного центру Великого Бичкова. Метою проекту було покращення соціальної інфраструктури послуг на місцевому рівні, налагодження зв’язків з країнами Карпатського регіону, перейняття досвіду роботи прикордонних сільських громад у пошуках шляхів економічного розвитку власних селищ, вдосконалення їх естетичної та туристичної привабливості.Селищною радою було виділено приміщення для офісу Громадського ресурсного центру.  Також в рамках проекту здійснено матеріально-технічне оснащення приміщення та надано експертно-методичну допомогу у створенні та розвитку діяльності ресурсного центру, спрямованого на підготовку та впровадження пропозицій від громади на здобуття грантів, а також на досягнення беззбиткової роботи ресурсного центру після завершення реалізації транскордонного проекту, а саме: фінансування друку презентаційних матеріалів; фінансова підтримка діяльності ресурсного центру; фінансова підтримка з коштів Проекту на проведення заходів, спрямованих на започаткування партнерських контактів між громадою селища та громадами Румунії.

В рамках проекту «Транскордонне партнерство задля сталого розвитку громади» було створено інформаційний вісник «Бичківські новини» та розроблений веб-сайт селищної ради www.bychkiv.com.ua.

Для вирішення екологічних проблем залучено грантові коштів в сумі
2 млн.200 тис. грн. з програм прикордонного співробітництва ЄС. Проект ПРООН-ГЕФ «Комплекс заходів інтегрованого управління земельними водними ресурсами у Верхній Тисі, Україна – Румунія (на прикладі селища Великий Бичків – Бочков-Маре)».  В рамках проекту було закуплено ряд контейнерів для побутового сміття та пластику: 300 контейнерів (120 л) для домогосподарств; 31 контейнер (240 л ) для пластику для  кафе, магазинів,  ресторанів; 20 контейнерів (240 л ) для скла для  кафе,  магазинів, ресторанів; 20 контейнерів (1100 л ) для пластику; 1 гідравлічний прес для ущільнення пластику.

В рамках даного проекту було здійснено розробку і впровадження локального Плану управління паводками, де основна увага приділялася потоку по вул. Духновича та потоку по вул. Млинівка . Збудовано очисні споруди для школи інтернат. Впроваджено систематичний збір побутових відходів з дворогосподарств громадян, торгівельних точок та підприємств.

Завдяки спонсорській компанії «Кока-Кола» проведено акцію «Наша річка», в рамках якої здійснено спільне та одночасне прибирання заплави річки Тиса з української та румунської сторін.

Реалізовано спільно  українсько-угорський  проект «Розробка та реалізація заходів по попередженню та усуненню катастрофічного погіршення якості води на водозборі прикордонної р. Тиси, спричиненої забрудненою територією колишнього Великобичківського лісо хімкомбінату», з метою забезпечення та захисту екологічного стану та довгострокового водокористування на ділянці водотоку Великий Бичків (Україна) та Тиса (Угорщина), а також розташованих нижче за течією ділянок ріки, що розроблений в рамках реалізації Програми транскордонного співробітництва ЄС, а саме Програми прикордонного співробітництва Угорщина-Словаччина-Румунія-Україна ЄІСП 2007-2013 рр.

Для підвищення якості дошкільної освіти залучено кошти Програми прикордонного співробітництва Угорщина-Словаччина-Румунія-Україна 2007-2013 рр.  в сумі 2 млн.554 тис. грн. для проекту «Діти – наше майбутнє: нова хвиля у дошкільній освіті Карпатського регіону» . Одним з основних заходів проекту є реконструкція будівлі під дошкільний навчальний заклад. Проект включає в себе також наступні заходи:

1.Проведення двохсторонніх семінарів по обміну досвідом;

2.Проведення навчальних турів;

3. Запуск веб -порталу «Діти наше майбутнє»;

4.Розробка методик дошкільної освіти;

– фізичного розвитку (національні танці Карпатського регіону );

– екологічний розвиток (парник);

– естетичний розвиток (театр, музика , гончарство);

5.Публікація двомовного навчального методичного посібника;

6.Проведення реконструкції будівлі під ДНЗ №5;

7.Офіційне відкриття дошкільного навчального закладу.

За підтримки Великобичківської селищної ради та Рахівської районної державної адміністрації Великобичківська громадська організація «Зірочка» 31 січня 2012 року подала в м. Будапешт два проекти на третій конкурс розгляду заявок по Програмі прикордонного співробітництва Угорщина-Словаччина-Румунія-Україна 2007-2013 рр. Подані проекти направлені на розвиток Великобичківської селищної громади та збереження навколишнього середовища регіону Верхня Тиса.

У спільному українсько-румунському проекті «Здоров’я молоді – запорука процвітання європейської нації в Карпатському регіоні» по пріоритету «Інституційне співробітництво» заявником виступила Великобичківська громадська організація «Зірочка», а партнером з Румунії – міська рада міста Карей, область Сату-Маре. Даний проект загальною вартістю 467 000 євро є дзеркальним і направлений на будівництво двох тенісних кортів європейського рівня у Великому Бичкові поблизу школи-інтернат по вулиці Грушевського, 16. Створення нової матеріально-технічної бази для великого тенісу, який відсутній у Рахівському районі, дасть змогу зробити даний вид спорту доступним для підростаючого покоління, а також встановити тісні прикордонні зв’язки між місцевим самоврядуванням Великого Бичкова та румунського міста Карей. У разі отримання фінансування від Європейського Союзу на реалізацію проекту для розвитку молоді та спорту в Закарпатті та Сату Маре, Великобичківська селищна рада спів фінансує 6500 євро, а Рахівська державна адміністрація – 20000 євро.

Поданий в цьому році спільний проект «Попередження погіршення якості води та розробка заходів по усуненню забруднення у Великому Бичкові в українсько-угорському співробітництві – початок відновлення» по пріоритету «Покращення якості навколишнього середовища» є продовженням екологічного проекту, який на даний момент реалізується у Великому Бичкові. В даному проекті загальною вартістю 500 000 євро Заявником виступала Верхньо-Тисянська Регіональна Інспекція з охорони довкілля, природи та води, місто Ніредьгаза , а партнером – Великобичківська громадська організація «Зірочка». У разі позитивного рішення щодо надання фінансування Євросоюзом планується запровадити в Рахівському районі світове ноу-хау в галузі очищення підземних вод та грутнів на території колишнього Великобичківського лісохімічного комбінату шляхом будівництва унікальної та сучасної установки по очистці води природнім способом за допомогою ультрафіолету. Для реалізації даного екологічного проекту Великобичківська селищна рада спів фінансує 2000 євро, а Рахівська державна адміністрація – 10000 євро.

Благодійний фонд «Віза» краю Височіна реалізовував спільні проекти з містами і селами Закарпатської області. В рамках даних проектів було проведено реконструкцію приміщення в Великобичківському Будинку культури під тренажерний зал .

Міста-побратими Великого Бичкова –  Бочков -Маре (Румунія), Туркеве (Угорщина).

Розширення співробітництва з країнами ЄС відкриє для нас нові можливості залучати через партнерів інвестиції, брати участь у спільних проектах з вирішення проблем інфраструктури, охорони навколишнього середовища. За допомогою грантів надається необхідна підтримка проектам, які не є прибутковими, але відіграють важливу роль у розвитку суспільства.

Голова правління Великобичківської селищної ГО «Зірочка»              Шімон Мар’яна Генадіївна

 

Збільшити шрифт
Контрастна тема